Spiżarnia w kuchni | Projektowanie wnętrz Duszyńska Design

Dobrze zaprojektowane

Spiżarnia w kuchni

Domowa spiżarnia to idealne miejsce na przechowywanie wszelkich produktów spożywczych i sprzętów kuchennych, które chcemy usunąć z widoku. To funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala na gromadzenie wszystkich przydatnych rzeczy w jednym miejscu. Produkty i akcesoria będą pod ręką, gdy będziemy ich potrzebować.
Przy okazji posiadanie spiżarni w kuchni to powrót do starych polskich tradycji! Wielu osobom słowo „spiżarnia” przywołuje obraz babcinej kuchni i drewnianych półek, ozdobionych koronkami. Jednak to wcale nie musi tak wyglądać! Jak urządzić spiżarnię w nowoczesnym stylu?

Spis treści

Spiżarnia w kuchni - czy warto?

Wydzielone miejsce na przechowywanie produktów zdecydowanie ułatwia utrzymanie porządku w kuchni. Zaplecze gospodarcze w domu jest bardzo ważne. Jeśli kuchnia jest duża, przestronna i pomieści wszystkie potrzebne akcesoria, wystarczy nam składzik, do którego będziemy chodzić sporadycznie, ulokowany przy garażu lub pod schodami.

Jednak jeśli kuchnia jest niewielka, przyda się pomieszczenie, w którym będziemy mogli przechowywać to, co nie zmieści się w kuchennych szafkach i szufladach. W takim przypadku spiżarnia powinna być zlokalizowana blisko kuchni, ponieważ będziemy odwiedzać ją kilka lub nawet kilkanaście razy dziennie. Okaże się użyteczna również wtedy, gdy w mieszkaniu mamy kuchnię połączoną z salonem.

Ważny jest aspekt estetyczny, a spiżarni w kuchni pozwoli na przykład na składowanie brudnych naczyń w czasie przyjmowania gości.

Na co zwrócić uwagę podczas projektowania spiżarni w kuchni?

Po pierwsze musimy przemyśleć potrzebny swoje i reszty domowników. Wielkość oraz projekt kuchni zależy od tego, czy zazwyczaj robimy duże zapasy żywności oraz czy mamy zamiar składować tam domowe przetwory i akcesoria kuchenne. Ponadto spiżarnie należy umiejscowić w takim miejscu, żeby łatwo i szybko można było się do niej dostać. 

Dobrze również, gdyby pomieszczenie nie miało okna. Jeśli jednak jest, należy je dobrze zabezpieczyć za pomocą np. zasłony lub rolety i siatki przeciwko owadom. Pomieszczenie, które mamy zamiar zaadaptować na spiżarnię, powinno być nieogrzewane, usytuowane po północnej stronie i przy najchłodniejszej ścianie.

W spiżarni należy do minimum ograniczyć źródła ciepła. Jeśli przez pomieszczenie przebiega np. rura z ciepłą wodą, nie można zrobić z niego spiżarni, ponieważ produkty będą się psuć. Spiżarnia powinna być również dobrze wentylowana.

Warto zastanowić się także, czy będziemy chcieli przechowywać tam przetwory, żywność suchą (jak ryż czy makaron) oraz narzędzia kuchenne, czy planujemy, by było to miejsce również dla świeżych warzyw, owoców i mięsa. Wtedy w spiżarni w kuchni należy umieścić dodatkową lodówkę lub zamrażarkę.

Spiżarnia wyposażenie IKEA| Projektowanie wnętrz Duszyńska Design
Spiżarnia | Projektowanie wnętrz Duszyńska Design
Spiżarnia | Projektowanie wnętrz Duszyńska Design

Jak zaaranżować spiżarnię w kuchni?

projektach wnętrz nowoczesnych kuchni, coraz popularniejszy staje się trend na tworzenie spiżarni w szafach z wysokiej zabudowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskujemy dodatkowe miejsce na produkty, a jednocześnie wygląd kuchni pozostaje jednolity i estetyczny, ponieważ po zamknięciu drzwiczek, nasza mała, kuchenna spiżarnia nie wyróżnia się na tle innych mebli.

Trochę bardziej skomplikowane może być stworzenie spiżarni w kuchni o małym metrażu. Jednak wtedy z pomocą przychodzi cargo. To rodzaj szafy kuchennej, zazwyczaj wysokiej, wewnątrz której zamontowane są pojemne kosze. Wszystkie wysuwają się równocześnie i na tę samą głębokość. Specjalna konstrukcja pozwala na szybkie odnalezienie produktu i utrzymanie odpowiedniego porządku.

Na rynku istnieje wachlarz dobrej jakości konstrukcji, które zapewniają płynne wysuwanie koszy nawet w przypadku dużego obciążenia. Dodatkowym atutem jest to, że do wyboru jest wiele wymiarów takich szafek, więc łatwo wkomponować ją w zabudowę kuchenną. Samodzielnie możemy również ustalić liczbę koszy i odległości między nimi.

Spiżarnia w kuchni | Projektowanie wnętrz Duszyńska Design
Spiżarnia w kuchni
Spiżarnia w kuchni | Projekt wnętrza Duszyńska Design

Spiżarnia w kuchni to rozwiązanie bardzo praktyczne. Dzięki niej zyskujemy miejsce na przechowywanie produktów spożywczych i akcesoriów kuchennych, których akurat nie używamy.

 I, jak widać, może wyglądać nowocześnie i estetycznie!

Nazywam się Hanna Duszyńska, od 2011 roku profesjonalne i kompleksowo zajmuję się projektowaniem wnętrz
Chętnie zaprojektuję dla Państwa piękny i funkcjonalny projekt kuchni w której będzie pojemna spiżarnia
Na terenie Trójmiasta współpracuję ze sprawdzonymi wykonawcami godnymi zaufania. 

Pomogę Ci zaoszczędzić czas i pieniądze!

 

Pamiętaj! odległość nie jest przeszkodą!
Możesz zamówić projekt wnętrz online.
Zapraszam do kontaktu.

Projektowanie wnętrz Trójmiasto | Hania Duszyńska
Hanna Duszyńska

Skontaktuj się ze mną

Jeżeli macie Państwo jakiekolwiek pytania związane z projektem Waszego domu bądź biura, chętnie na nie odpowiem.

ZOBACZ WIĘCEJ WPISÓW
Małe mieszkanie w stylu Art Deco | salon 2

Jak urządzić mieszkanie w stylu art deco?

Projektant poleca Jak urządzić mieszkanie w stylu Art Deco? Szczegółowy poradnik Cześć! Jestem projektantką wnętrz z Trójmiasta i od 2009 roku tworzę wnętrza, które są nie tylko piękne, ale także funkcjonalne. Dziś chciałabym porozmawiać o jednym z moich

Czytaj więcej »
pokój dla chłopca nastolatka

Projekt pokoju dla nastolatka

Projektant poleca Pokój dla nastolatka – jak połączyć funkcjonalność i styl? Projektowanie pokoju dla nastolatka to zadanie, które wymaga nie tylko kreatywności, ale także zrozumienia specyficznych potrzeb i preferencji młodzieży. W dobie internetu, coraz więcej osób szuka inspiracji

Czytaj więcej »
Scroll to Top
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.
Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.​