Dom w stylu amerykańskim | Duszyńska Design

Dobrze zaprojektowane

Dom w stylu amerykańskim

Budowa domu w stylu amerykańskim to marzenie wielu Polaków, dlatego ten typ budynków staje się w naszym kraju coraz bardziej popularny. Projekty domów amerykańskich charakteryzują się lekką konstrukcją, unikalnym designem i niepowtarzalnym urokiem. Są wyjątkowo praktyczne i wygodne.

Dodatkowo koszt budowy jest stosunkowo niski. Należy pamiętać, że projekty domów zza oceanu diametralnie różnią się od aranżacji w budynkach znanych z polskich miast. Jak wyglądają domy w stylu amerykańskim? O czym należy pamiętać, decydując się na takie rozwiązanie?

Spis treści

Dom w stylu amerykańskim
- główne cechy

Domy w stylu amerykańskim wyróżniają się kilkoma cechami, które zdecydowanie odbiegają od klasycznych budynków znanych w Polsce. Pierwszym wyznacznikiem jest kształt. Są to zazwyczaj parterowe bryły z garażem, zwieńczone spadzistym, szarym dachem. Cechują się białą elewacją zdobioną detalami z drewnianej szalówki, cegły lub płytki elewacyjnej.

Dom amerykański jest zbudowany na innym rzucie niż tradycyjne, polskie domy. To sprawia, że przestrzeń wewnątrz również trzeba będzie zaplanować inaczej. Większość z nich nie jest tworzona na planie kwadratu ani prostokąta. Rzut jest nieregularny – ma uskoki, wykusze, często zdarzają się również bryły w kształcie litery „L”. 

Można spotkać także budynki, które posiadają pomieszczenia „odczepione” od podstawowej bryły (na przykład garaże połączone z domem jedynie przewiązką).

Dom Styl Amerykanski Duszynska Design 7 scaled

Bardzo charakterystyczne są też okna – bardzo ozdobne, z wykuszami. Zdarza się również, że w domu nie wszystkie okna są jednakowe, a mają różne kształty i zwieńczenia. Wykorzystywane są parapety niskie i szerokie, idealnie nadające się do siedzenia. Nazywa się je „bay window”. Nieodłącznym elementem domów w stylu amerykańskim są skomplikowane dachy, składające się z wielu fragmentów. 

U nas najczęściej spotyka się dachy dwuspadowe, których wykonanie jest zdecydowanie tańsze. Elewacja domu amerykańskiego jest wzorzysta – posiada wiele gzymsów, elementy drewniane i rzeźbione obudowy okienne. Ostatnią cechą, która wyróżnia tego typu budynki, jest obecność werandy.

Rodzina wypoczywająca na przestronnej werandzie to obrazek doskonale znany z hollywoodzkich produkcji. Warto pamiętać również, że oryginalne domy amerykańskie projektowane są w technologii szkieletowej drewnianej, jednak takie rozwiązanie nie jest zbyt powszechne w Polsce.

Dom w stylu amerykańskim

Domy inspirowane stylem amerykańskim i amerykańskie wille - tańsza i droższa alternatywa

Często architekci decydują się na zaprojektowanie domu jedynie inspirowanego stylem znanym ze Stanów Zjednoczonych. Taka budowla zawiera większość elementów, które stosuje się w tradycyjnym, polskim budownictwie, a tylko niektóre z punktów są typowymi aranżacjami zaczerpniętymi z tradycji amerykańskiej. Jest to rozwiązanie, które wymaga zdecydowanie mniejszych nakładów finansowych, ponieważ pozwala zrezygnować na przykład z wielospadowego dachu.

Z kolei wille amerykańskie to coś dla osób, które dysponują sporym budżetem. To skomplikowane budynki piętrowe lub parterowe o dużej powierzchni. Pełnią funkcję reprezentacyjną, robiąc wrażenie na gościach, ale równocześnie pokaźna przestrzeń sprawia, że jest to komfortowe miejsce dla domowników.

Dom w stylu amerykańskim, co wyróżnia je od zwykłego domu? Oprócz rozmiaru, to między innymi zazwyczaj wielofunkcyjna kuchnia, obszerna weranda oraz basen. Podwórze willi amerykańskiej jest dostosowane do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi oraz relaksu na świeżym powietrzu.

Dom w stylu amerykańskim na zdjęciach

usa, woman, face
Dom Styl Amerykanski Duszynska Design 8
Dom_Styl_Amerykanski_Duszynska_Design_11
Dom w stylu amerykańskim z basenem
jason leung 4gw6daPTZKU unsplash
Dom Styl Amerykanski Duszynska Design 2
Dom Styl Amerykanski Duszynska Design 9

Dom w stylu amerykańskim,  to w Polsce coraz bardziej popularny wybór. Ich finezyjny wygląd podnosi prestiż mieszkańców, a jednocześnie tak zaprojektowany budynek gwarantuje wygodę użytkowania. Są wyjątkowo przestronne, posiadają również dobrze rozplanowane sfery użytkowe i wypoczynkowe, dostosowane do potrzeb domowników.

Dzięki mieszkaniu w domu rodem ze Stanów Zjednoczonych każdy może poczuć się jak światowa gwiazda muzyki lub hollywoodzki aktor.

Nazywam się Hanna Duszyńska, od 2011 roku profesjonalne i kompleksowo zajmuję się projektowaniem wnętrz
Chętnie zaprojektuję dla Państwa wnętrze pięknego i funkcjonalnego domu w stylu amerykańskim
Na terenie Trójmiasta współpracuję ze sprawdzonymi wykonawcami godnymi zaufania. 

Pomogę Ci zaoszczędzić czas i pieniądze!

 

Pamiętaj! odległość nie jest przeszkodą!
Możesz zamówić projekt wnętrz online.
Zapraszam do kontaktu.

Hanna Duszyńska

Skontaktuj się ze mną

Jeżeli macie Państwo jakiekolwiek pytania związane z projektem Waszego domu bądź biura, chętnie na nie odpowiem.

Przewiń do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.
Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.