Cottage, czyli „małe, amerykańskie domy”
Cottage to odpowiednik wiejskiej chaty. Pierwsze nieporozumienie może pojawić się już przy przymiotniku „małe”. Jak wiadomo, Amerykanie lubią przestrzeń i wielkość, dlatego nawet „małe” jest większe niż to, co wyobrażają sobie Polacy. Mały, amerykański dom liczy około od 150 do 180 metrów kwadratowych. Cała bryła tego typu budynków jest raczej zwarta, nie tak wymyślna, jak w przypadku klasycznych amerykańskich domów.
Zwieńczone są zazwyczaj dwuspadowymi dachami. Bardzo popularne są lukarny, czyli elementy umieszczane w dachu, które składają się z frontu z oknem oraz prostopadłych powierzchni, łączących front z powierzchnią dachu. To bardzo praktyczne rozwiązanie, ponieważ doskonale doświetla pomieszczenia na poddaszu, a przy okazji prezentuje się bardzo efektownie. Oczywiście również w cottage nie może zabraknąć werandy. To nieodłączny element praktycznie każdego domu w stylu amerykańskim, czy to dużego, czy małego.
Domy inspirowane stylem amerykańskim i amerykańskie wille - tańsza i droższa alternatywa
Często architekci decydują się na zaprojektowanie domu jedynie inspirowanego stylem znanym ze Stanów Zjednoczonych. Taka budowla zawiera większość elementów, które stosuje się w tradycyjnym, polskim budownictwie, a tylko niektóre z punktów są typowymi aranżacjami zaczerpniętymi z tradycji amerykańskiej. Jest to rozwiązanie, które wymaga zdecydowanie mniejszych nakładów finansowych, ponieważ pozwala zrezygnować na przykład z wielospadowego dachu.
Z kolei wille amerykańskie to coś dla osób, które dysponują sporym budżetem. To skomplikowane budynki piętrowe lub parterowe o dużej powierzchni. Pełnią funkcję reprezentacyjną, robiąc wrażenie na gościach, ale równocześnie pokaźna przestrzeń sprawia, że jest to komfortowe miejsce dla domowników. Od zwyczajnych domów wyróżnia je, oprócz rozmiaru, między innymi wielofunkcyjna kuchnia, obszerna weranda oraz basen. Podwórze willi amerykańskiej jest dostosowane do spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi oraz relaksu na świeżym powietrzu.
Dom w stylu amerykańskim na zdjęciach
Jakie są największe różnice pomiędzy domem europejskim i amerykańskim?
Budynki w Stanach Zjednoczonych mają wiele charakterystycznych cech zewnętrznych, nie pozostawiają więc wątpliwości co do tego, w jakim stylu zostały stworzone. Istnieją jednak liczne szczegóły i rozwiązania, które u nas nie są zbyt popularne, natomiast za oceanem traktuje się je, jako coś oczywistego. Pierwsze różnice można dostrzec przy oknach. Oczywiście na pierwszy rzut oka widać, że Amerykanie uwielbiają rzeźbione obudowy i niskie parapety, o których już wspominaliśmy.
W typowych amerykańskich domach rzadko możemy spotkać tak popularne u nas firanki. Zamiast tego stawiają na rolety i żaluzje. To rozwiązanie bardzo praktycznie, ponieważ pozwala zasłonić szybę do takiej wysokości, która akurat nam odpowiada. Oprócz tego okna zazwyczaj są przesuwane – w górę i w dół lub na boki. Raczej nie spotyka się okiennic z klamkami, jakie znamy z własnych mieszkań.
Okna, parapety… i co jeszcze?
Kolejnym wyróżnikiem są podłogi, które najczęściej pokryte są wykładzinami, nie tylko w pokojach sypialnych, ale również w salonie, korytarzu, na schodach, a czasem nawet w łazience i kuchni. Służy to przede wszystkim wyciszeniu pomieszczeń.
W przypadku mieszkań w blokach, w niektórych stanach jest to nawet nakazane prawnie! Pod sufitem w amerykańskim domu można znaleźć wiatraki, często połączone z żyrandolami. To rozwiązanie najczęściej stosowane jest w stanach, gdzie temperatury przez długie tygodnie utrzymują się w okolicach 30 stopni Celsjusza. Nie jest to jednak zamiennik dla klimatyzacji, a jedynie dodatek, który ma zwiększać ruch powietrza wewnątrz mieszkań. W amerykańskich sypialniach natomiast popularne są łóżka z drewnianą skrzynią ze sprężynami zamiast zwykłej ramy. Na nich kładzie się materac, a czasami również jeszcze jeden, cieńszy, tzw. toper.
To wszystko sprawia, że takie łóżka są dość wysokie – mogą mieć nawet 60-70 centymetrów wysokości. Często sypialnia ma również osobną garderobę lub duże zabudowane szafy. Amerykanie rzadko decydują się na szafy na nóżkach. Wszystko dlatego, że są one zdecydowanie mniej pojemne i zajmują więcej miejsca.
Ciekawe patenty ułatwiające życie czyli amerykańska wygoda
Charakterystyczne są także wykończone ze szczególną starannością łazienki – ozdobione wazonami, obrazami i innymi bibelotami. Do tego Amerykanie uwielbiają duże kabiny prysznicowe. W łazience natomiast raczej nie znajdziemy pralki, która najczęściej znajduje się w osobnym, specjalnie do tego przystosowanym pomieszczeniu.
Ciekawym patentem, który możemy spotkać w kuchniach w amerykańskich domach, jest młynek do resztek z posiłków, zamontowany w odpływie zlewu. Dzięki takiemu urządzeniu nie trzeba przejmować się resztkami jedzenia, które mogłyby zatkać odpływ – wszystko zostaje zmielone. Oprócz tego – klamki w drzwiach. Najczęściej są okrągłe, a na środku mają przycisk odpowiadający za blokowanie gałki z drugiej strony tak, by mieć pewność, że nikt nie wejdzie nam do pokoju czy łazienki. Ostatnią rzeczą, która odróżnia wnętrza w domach amerykańskich, są pokaźne stosy poduszek, koców i innych miękkich rzeczy, którymi można się otulić w zimne wieczory. Amerykanie kochają wygodę!
A popularność amerykańskich domów wciąż rośnie…
Dom w stylu amerykańskim, to w Polsce coraz bardziej popularny wybór. Ich finezyjny wygląd podnosi prestiż mieszkańców, a jednocześnie tak zaprojektowany budynek gwarantuje wygodę użytkowania. Są wyjątkowo przestronne, posiadają również dobrze rozplanowane sfery użytkowe i wypoczynkowe, dostosowane do potrzeb domowników.
Dzięki mieszkaniu w domu rodem ze Stanów Zjednoczonych każdy może poczuć się jak światowa gwiazda muzyki lub hollywoodzki aktor.