Projekt łazienki w marmurach | Duszyńska Design

Dobrze zaprojektowane

Projektowanie łazienki

Łazienka to w mieszkaniu pomieszczenie bardzo ważne. To nie tylko miejsce służące do mycia, ale również intymna przestrzeń, w której możemy zrelaksować się po ciężkim dniu. Jest pomieszczeniem wielofunkcyjnym, dlatego, aby sprostać wszystkim oczekiwaniom, należy dokładnie przemyśleć każdy szczegół podczas aranżacji łazienki.

Spis treści

Projektowanie łazienki | Duszyńska Design

Jak zaprojektować idealną łazienkę?

Może się wydawać, że idealne rozwiązania nie istnieją. Są jednak ważnym punktem odniesienia, którym będziemy mogli kierować się projektując wymarzoną łazienkę, tak, by efekt końcowy był jak najbliższy naszym początkowym wyobrażeniom. Warto zainspirować się innymi, gotowymi projektami i powybierać z nich poszczególne elementy, które przypadną nam do gustu.

Najczęstszą przeszkodą w projekcie idealnej łazienki jest metraż. We wzorowej sytuacji powinniśmy rozdzielić część relaksacyjną od tej przeznaczonej do zajęć gospodarczych. Najlepiej by łazienka służyła wyłącznie do odpoczynku, a pomieszczenie gospodarcze znajdowało się w innej części domu, na przykład przy garażu czy piwnicy. Dzięki temu swobodnie będziemy mogli wykonywać czynności związane m.in. ze sprzątaniem, bez zabrudzania naszej oazy relaksu.

Należy pamiętać również, że łazienka powinna pasować do pozostałych pokoi. Wprowadzi to poczucie harmonii. Dobrze sprawdzą się także dodatki, które sprzyjają odpoczynkowi. Mogą to być na przykład świeczki zapachowe czy klimatyczne oświetlenie.

Projektowanie łazienki | Duszyńska Design
Projektowanie łazienki | Duszyńska Design
Projektowanie łazienki | Duszyńska Design

Jaką wielkość powinny mieć
łazienki w domu?

Wielkość łazienki to kwestia względna. Oczywistym jest, że mała łazienka nie da nam tylu możliwości, jak ta o dużej powierzchni. Jednak nawet najmniejsze pomieszczenie można urządzić tak, by było funkcjonalne. 

Duża łazienka pozwoli nam stworzyć miejsce przypominające pokój kąpielowy ze strefą relaksu, z której chętnie będziemy korzystać każdego dnia. Nie ma oficjalnych ustaleń, dotyczących wielkości łazienek, istnieją natomiast minimalne wymagania, co do ich powierzchni:

  • 1,35 m2 – dla toalet przy strefie dziennej i jadalnej na parterze,
  • 2,85 m2 – dla toalet przy strefie dziennej na parterze, jeśli chcemy zamontować tam również prysznic,
  • 5,55 m2 – dla łazienki z pralką i dwiema umywalkami lub umywalką oraz bidetem.
Projektowanie łazienki | Duszyńska Design
Projektowanie łazienki | Duszyńska Design
łazienka poddasze | Duszyńska Design
Projektowanie łazienki | Duszyńska Design
Projekt łazienki | Duszyńska Design
Projektowanie łazienki | Duszyńska Design

Łazienki w domu - ile i w którym miejscu?

Jeśli możemy sobie pozwolić na zaprojektowanie tylko jednej łazienki, powinna ona znajdować się w takim miejscu, by była łatwo dostępna z każdej strony domu. Najlepiej jednak, jeśli będziemy mogli zrobić jedną łazienkę dla domowników oraz jedną dla gości. Pomieszczenie dla gości powinno zostać umieszczone w strefie dziennej, niedaleko salonu i jadalni, jednak nie w bezpośrednim sąsiedztwie – inaczej korzystanie z łazienki będzie niekomfortowe. 

Należy pamiętać również, by nie planować toalety na wprost drzwi wejściowych oraz blisko miejsca, w którym wypoczywamy. Pomieszczenie sanitarne dla gospodarzy powinno znajdować się blisko części sypialnej. Dzięki temu wieczorna toaleta będzie podświadomie kojarzyła nam się z odpoczynkiem.

W domach piętrowych eksperci zalecają zaprojektowanie jednej łazienki na każdym z pięter. Jeśli powierzchnia jest ograniczona, na parterze, gdzie zazwyczaj znajduje się strefa dzienna i jadalna, wystarczy sama toaleta z umywalką.

Projekt wnętrza domu w Mostach | łazienka
lazienka Szerszen
lazienka Pierwoszyno
lazienka Chwaszczyno
Projektowanie łazienki | Duszyńska Design

Co powinien zawierać projekt łazienki?

Pierwszym krokiem przy projektowaniu łazienki musi być określenie ilości i lokalizacji miejsc punktów poboru wody. Od tego zależy, co i gdzie będziemy mogli zaplanować. Należy także dokonać wyboru pomiędzy wanną i prysznicem. Ta decyzja zależy głównie od naszych przyzwyczajeń oraz powierzchni, którą mamy do zagospodarowania. 

W małych łazienkach sprawdzą się kabiny, w tych większych natomiast – wanny. Zaplanować musimy również, w którym miejscu będą znajdowały się sedes, umywalka, pralka oraz, opcjonalnie, bidet. W projekcie powinien także znaleźć się materiał, którym zamierzamy wykończyć ściany i podłogę.

Łazienka jest pomieszczeniem, do którego wchodzimy kilka razy dziennie. Warto starannie ją zaprojektować, tak, by z jednej strony była funkcjonalna, a z drugiej mogła służyć za komfortowe miejsce relaksu po ciężkim dniu.

Projekt łazienki w marmurach | Duszyńska Design
lazienka poddasze 7
Zapraszam do kontaktu ze mną, chętnie przygotuję Państwu piękny oraz funkcjonalny projekt łazienki.
Projektowanie wnętrz Trójmiasto | Hania Duszyńska
Hanna Duszyńska

Skontaktuj się ze mną

Jeżeli macie Państwo jakiekolwiek pytania związane z projektem Waszego domu bądź biura, chętnie na nie odpowiem.

ZOBACZ WIĘCEJ WPISÓW
Małe mieszkanie w stylu Art Deco | salon 2

Jak urządzić mieszkanie w stylu art deco?

Projektant poleca Jak urządzić mieszkanie w stylu Art Deco? Szczegółowy poradnik Cześć! Jestem projektantką wnętrz z Trójmiasta i od 2009 roku tworzę wnętrza, które są nie tylko piękne, ale także funkcjonalne. Dziś chciałabym porozmawiać o jednym z moich

Czytaj więcej »
pokój dla chłopca nastolatka

Projekt pokoju dla nastolatka

Projektant poleca Pokój dla nastolatka – jak połączyć funkcjonalność i styl? Projektowanie pokoju dla nastolatka to zadanie, które wymaga nie tylko kreatywności, ale także zrozumienia specyficznych potrzeb i preferencji młodzieży. W dobie internetu, coraz więcej osób szuka inspiracji

Czytaj więcej »
Scroll to Top
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.
Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.​