Duszynska Design Apartament Mosty 1

Dobrze zaprojektowane

Aranżacje salonu z kuchnią

Pokój dzienny połączony z kuchnią to coraz częściej stosowane rozwiązanie w projektowaniu mieszkań. Dobrze sprawdza się przede wszystkim, jeśli nie mamy zbyt dużo powierzchni to wykorzystania. Jest to rozwiązanie bardzo praktyczne. Dzięki kilku sztuczkom stanie się nie tylko funkcjonalne, ale i bardzo gustowne.

Spis treści

Aranżacje salonu z kuchnią | Duszyńska Design

Jak urządzić salon z kuchnią?
Praktyczne porady

Połączenie pokoju dziennego z kuchnią ma swoich zwolenników i przeciwników. Największą zaletą takiego rozwiązania jest to, że nie trzeba stawiać dodatkowych ścian, które ograniczają przestrzeń. Taka aranżacja pozwala stworzyć jasną przestrzeń, co jest efektem trudnym do uzyskania w małych mieszkaniach. Natomiast według przeciwników salonu z aneksem kuchennym, taki projekt sprawia, że pokój dzienny traci charakter wypoczynkowy.

Dodatkowo relaks i spotkania z gośćmi mogą być zakłócane przez dźwięki dobiegające z kuchni oraz zapachy gotowanych posiłków. Kuchnia również przestaje być wtedy odosobnioną strefą, w której kucharz może realizować swoje zainteresowania.

Aranżacje salonu z kuchnią​
Projektowanie wnętrz Trójmiasto | Hania Duszyńska

Aranżacje salonu z kuchnią | Duszyńska Design

Rozwiązania dla małego mieszkania

Dzięki wyburzeniu ściany oddzielającej pokój dzienny od kuchni wnętrze mieszkania zostanie optycznie powiększone, będzie sprawiało wrażenie jaśniejszego i bardziej przestronnego. Oprócz tego otwarcie przestrzeni daje nam więcej możliwości aranżacji wnętrza. Zyskamy więcej możliwych konfiguracji ustawień mebli i rozmieszczenia oświetlenia.

Decydując się na takie rozwiązanie musimy pamiętać, by wykończenie pomieszczenia pomagało w utrzymaniu porządku. Zarówno w strefie dziennej, jak i kuchennej powinny znajdować się zamykane szafki, w który będzie można schować narzędzia kuchenne czy przybory do sprzątania. Pozostawiając wszystkie przedmioty „na widoku”, stworzymy w mieszkaniu wrażenie zagracenia i nieładu.

Duszynska Design Apartament Mosty 8
Duszynska Design Apartament Mosty 9
Duszynska Design Apartament Mosty 4 1
Duszynska Design Apartament Mosty 2

Aranżacje pokoju dziennego | Duszyńska Design

Dwie strefy - jak je oddzielić?

Należy pamiętać, że mimo połączenia obu pomieszczeń, warto w symboliczny sposób oddzielić strefę wypoczynkową od kuchennej. Doskonale będą nadawały się do tego kanapy, fotele lub inne meble, które możemy swobodnie przesuwać. 

Drugim rozwiązaniem może być ścianka działowa wykonana na przykład z drewnianych szczebelków. Świetnie sprawdzi się również wydzielenie stref za pomocą różnych rodzajów posadzki. Najczęściej spotyka się deski lub panele podłogowe w salonie, a w kuchni – płytki. 

Coraz bardziej popularne wśród projektantów wnętrz staje się jednak używanie płytek, zwłaszcza tych w większych formatach, na podłodze zarówno w salonie, jak i kuchni. To optycznie powiększa pomieszczenie i wprowadza harmonię. Dobrym sposobem jest także oddzielenie stref za pomocą tapety na jednej ze ścian. 

Najczęściej wykorzystywanym rozwiązaniem jest jednak ustawienie wyspy kuchennej na granicy obu pomieszczeń. Jest to wyjście gustowne, a jednocześnie funkcjonalne – oddziela salon od kuchni, jednocześnie służąc jako blat roboczy podczas przygotowywania posiłków. Od strony pokoju dziennego można go zaadaptować na kącik telewizyjny lub biblioteczkę.

Z kolei elementem łączącym obie strefy jest jadalnia. W małych mieszkaniach, z racji ograniczonego metrażu, jest to zazwyczaj mały stół z krzesłami. Najlepiej sprawdzi się stół okrągły, ponieważ jest go zdecydowanie łatwiej ustawić niż te w kształcie kwadratu czy prostokąta.

Aranżacja pokoju z kuchnią | Duszyńska Design
random sky a6mKH8ZgpSw unsplash
salon z kuchnia panel 3d 2
salon z kuchnia panel 3d
Aranżacja pokoju z kuchnią | Duszyńska Design

Aranżacje salonu z kuchnią | Duszyńska Design

Jak zaaranżować salon z kuchnią? Podstawowe zasady

Przede wszystkim salon z kuchnią muszą ze sobą harmonijnie współgrać.
Dlatego należy pamiętać o kilku elementach, które spajają obie strefy:

  • używanie tych samych materiałów i kolorów wykończeni,
  • postawienie na ten sam rodzaj podłogi,
  • utrzymanie wystroju obu pomieszczeń w tej samej estetyce – nie powinno się urządzać kuchni na przykład w klimacie skandynawskim, a salonu w stylu industrialnym, ponieważ będzie to sprawiało wrażenie chaosu.

 

Aranżacja pokoju z kuchnią | Duszyńska Design
Aranżacja pokoju z kuchnią | Duszyńska Design
Aranżacja pokoju z kuchnią | Duszyńska Design
Projekty wnętrz domów
Salon połączony z kuchnią to rozwiązanie, które ma zarówno wady, jak i zalety. Zależy to przede wszystkim od naszych preferencji. Może być to przestrzeń elegancka i gustowna, która jednocześnie nie traci na funkcjonalności. Otwarta przestrzeń sprzyja budowaniu życia rodzinnego i towarzyskiego, dlatego warto przemyśleć to rozwiązanie, zwłaszcza jeśli mamy do dyspozycji małe mieszkanie.

Zapraszam do kontaktu ze mną, chętnie przygotuję Państwu piękny oraz funkcjonalny projekt salonu połączonego z kuchnią.

Projektowanie wnętrz Trójmiasto | Hania Duszyńska
Hanna Duszyńska

Skontaktuj się ze mną

Jeżeli macie Państwo jakiekolwiek pytania związane z projektem Waszego domu bądź biura, chętnie na nie odpowiem.

ZOBACZ WIĘCEJ WPISÓW
Małe mieszkanie w stylu Art Deco | salon 2

Jak urządzić mieszkanie w stylu art deco?

Projektant poleca Jak urządzić mieszkanie w stylu Art Deco? Szczegółowy poradnik Cześć! Jestem projektantką wnętrz z Trójmiasta i od 2009 roku tworzę wnętrza, które są nie tylko piękne, ale także funkcjonalne. Dziś chciałabym porozmawiać o jednym z moich

Czytaj więcej »
pokój dla chłopca nastolatka

Projekt pokoju dla nastolatka

Projektant poleca Pokój dla nastolatka – jak połączyć funkcjonalność i styl? Projektowanie pokoju dla nastolatka to zadanie, które wymaga nie tylko kreatywności, ale także zrozumienia specyficznych potrzeb i preferencji młodzieży. W dobie internetu, coraz więcej osób szuka inspiracji

Czytaj więcej »
Scroll to Top
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.
Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.​