Nawierzchnie tarasów muszą być odporne na niskie temperatury, ścieranie i muszą być także antypoślizgowe. Mrozoodporność ma ścisły związek z niższą nasiąkliwością. (Płytki, które pochłoną dużo wody, popękają podczas przymrozków). Materiał położony na tarasie powinien mieć nasiąkliwość mniejszą niż 3-4%. Nawierzchnia odporna na ścieranie jest wskazana w takim miejscu, bo z pewnością będzie się kurzyć od ziemi. Na tarasie sprawdzą się płytki o co najmniej III klasie ścieralności (PEI). Dobrze zwrócić uwagę na to, żeby były one też odporne na poślizg, czyli miały przynajmniej klasę R10. Antypoślizgowość jest związana strukturalną, fakturowaną powierzchnią. Płytki szkliwione, szczególnie mokre, są śliskie.
Obejrzyj kolekcje płytek tarasowych w sklepie internetowym Dekordia.pl
Płytki gresowe są często układane na tarasie. Są bardzo trwałe, wytrzymałe, odporne na uszkodzenia mechaniczne, odporne na różnice temperatur oraz mają niski stopień nasiąkliwości – nawet mniej niż 0,1%. Wierzchnia strona płytek z gresu może być wykończona na kilka sposobów, może być polerowana lub szkliwiona, czyli pokryta dodatkową warstwą glazury lub naturalna. Dużym plusem płytek z gresu jest ich gładka struktura, dlatego są odporne na brud, działanie detergentów i kwasów w podstawowym stężeniu. Gres może być wykończony na wiele sposobów, więc jest wiele interesujących kolekcji: jednobarwnych, wzorzystych, o przenikających się kolorach, imitujących drewno, naśladujących kamień itp.
Płytki z gresu mają różną grubość w zależności od wielkości. Najpopularniejsza, to 6-10 mm. Od niedawna w sklepach są bardzo grube płyty z gresu – określane znakiem 2.0 – o grubości 2 cm. Hitem ostatnich sezonów są cienkie (np. 6 mm), a jednocześnie bardzo duże płyty z gresu (np. 80 x 160 cm).