Granatowa sypialnia | Projektowanie wnętrz - Duszyńska Design

Dobrze zaprojektowane

Granatowa sypialnia

W każdym mieszkaniu ważne jest stworzenie stref podzielonych według funkcji, które mają spełniać – spożywania posiłków, spotkań ze znajomymi i rodziną, pracy czy relaksu. Mówi się, że sercem domu jest kuchnia. Pokój dzienny to z kolei strefa towarzyska, natomiast sypialnia jest intymnym miejscem, przeznaczonym do odpoczynku i wyciszenia się.
Styl, w którym wykończymy ostatnie z wymienionych pomieszczeń, wpływa na jakość snu, a tym samym – na nasze samopoczucie. Coraz popularniejsze staje się aranżowanie sypialni z wykorzystaniem granatu, który wprowadza do wnętrza poczucie spokoju.

Spis treści

Wady i zalety granatowej sypialni

Użycie granatowego koloru w sypialni może wydawać się nietypowe, jednak, jak się okazuje, jest to doskonałe rozwiązanie! Ważna w tym przypadku jest symbolika. Granat jest spokrewniony z błękitem, czyli barwą kojarzoną z niebem. Wpływa to uspokajająco na człowieka i sprzyja efektywnemu relaksowi. Jednocześnie kolor ten wiąże się z dyscypliną i porządkiem. Sprawia, że wnętrze staje się bardziej tajemnicze, a zarazem zyskuje nutę wytwornej elegancji. Dodatkowo pomaga nieco zacienić sypialnię, co pomaga w zasypianiu. Kolor ten przypisuje się mędrcom, nauczycielom oraz osobom, które cechują się zdolnościami przywódczymi i pewnością siebie.

Granatowa sypialnia Projektowanie  wnetrz 23 scaled
Granatowa sypialnia | Projektowanie wnętrz - Duszyńska Design 3
Granatowa sypialnia | Projektowanie wnętrz - Duszyńska Design 9

Granatowa sypialnia czyli jak pomalować ściany

Należy pamiętać jednak, że granat jest barwą bardzo intensywną, przez co nie poleca się go do małych pomieszczeń. Granatowe ściany mogą sprawić, że pokój będzie wydawał się mniejszy i klaustrofobiczny. Ten kolor poleca się przede wszystkim do pomieszczeń przestronnych, z dostępem do dużej ilości światła dziennego. 

Odpowiednie użycie granatowego odcienia to również świetny sposób na manipulację optycznym odbiorem wnętrza. Jeśli pokój jest wąski, warto pomalować kolorem węższą ze ścian, zestawiając ją z kontrastującą bielą lub inną jasną barwą. Dzięki temu granatowa sypialnia będzie sprawiała wrażenie szerszej niż jest w rzeczywistości.  Pomalowanie ściany znajdującej się za łóżkiem pozwoli na zaakcentowanie najważniejszego miejsca w pokoju sypialnym.

Granatowa sypialnia Projektowanie  wnetrz 12
Granatowa sypialnia | Projektowanie wnętrz - Duszyńska Design 4
Granatowa sypialnia | Projektowanie wnętrz - Duszyńska Design 6

Z jakimi kolorami łączyć granat?

Możliwe jest urządzenie sypialni w całości przy użyciu koloru granatowego. Trzeba jednak wtedy zadbać, by użyć kilku odcieni tak, żeby jeden przełamywał drugi. Pomoże to stworzyć interesującą aranżację, która jednocześnie nie będzie monotonna i nie stanie się nazbyt przytłaczająca. W takim przypadku warto zdecydować się na brązowe, drewniane meble, które doskonale dopasują się do koloru, delikatnie ożywiając i ocieplając wnętrze.

Jeśli zdecydujemy się na pomalowanie wyłącznie jednej ściany granatową farbą, reszta może zostać utrzymana w odcieniach szarości lub beżu. Ponadczasowym połączeniem jest również zestawienie granatu z bielą. To pozwoli rozjaśnić pomieszczenie, a także podkreślić intensywność i wyrazistość granatowej barwy.

Granatowa sypialnia Projektowanie  wnetrz 7
Granatowa sypialnia | Projektowanie wnętrz - Duszyńska Design 8
Granatowa sypialnia Projektowanie  wnetrz 6 scaled
Granatowa sypialnia | Projektowanie wnętrz - Duszyńska Design 10
Granatowa sypialnia | Projektowanie wnętrz - Duszyńska Design 5

Ciekawe dodatki do granatowej sypialni

Aranżując sypialnię w tym marynistycznym kolorze, można pokusić się również na eksperymenty z dodatkami. Doskonale w tej roli sprawdzą się na przykład poduszki, dywany, zasłony lub narzuty na łóżko w odcieniach bieli, jasnych szarości, a nawet „brudnego” różu. Świetnym uzupełnieniem granatowej sypialni będą także lampy, uchwyty mebli lub figurki wykonane ze srebra, stali, miedzi, mosiądzu czy złota. Coraz częściej stawia się także na rozjaśnienie granatowego wnętrza przy pomocy dodatków (na przykład foteli lub poduszek) w kolorze żółtym.

Granatowa sypialnia | Projektowanie wnętrz - Duszyńska Design 7

Kiedy zdecydować się na wnętrze w kolorze granatowym?

Odpowiednie użycie granatu pozwala na zaaranżowanie przytulnego wnętrza zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. To kolor kojarzony z jednej strony z klasyczną elegancją, z drugiej natomiast z nowoczesnością. Charakter granatowego pomieszczenia zależy przede wszystkim od kompozycji oraz użytych dodatków. Można zdecydować się na aranżację wnętrza, w którym przeważa kolor granatowy, lub takiego, w którym będzie stanowił jedynie dodatek w postaci granatowego żyrandolu, kilku świec czy drobnych mebli.

Granatowa sypialnia Projektowanie  wnetrz 1 scaled
Granatowa sypialnia Projektowanie  wnetrz 2 scaled
Granatowa sypialnia Projektowanie  wnetrz 4

Urządzenie pomieszczenia z wykorzystaniem granatu to rewelacyjny pomysł, warto mieć jednak konkretny zamysł, by kolor zbyt szybko się nie opatrzył i nie stał się przytłaczający.

Nazywam się Hanna Duszyńska, od 2011 roku profesjonalne i kompleksowo zajmuję się projektowaniem wnętrz.
Chętnie zaprojektuję dla Państwa piękną i funkcjonalną granatową sypialnię.
Na terenie Trójmiasta współpracuję ze sprawdzonymi wykonawcami godnymi zaufania. 

Pamiętaj! odległość nie jest przeszkodą!
Możesz zamówić projekt wnętrz online. 
Zapraszam do kontaktu.

 

Pomogę Ci zaoszczędzić czas i pieniądze!

Hanna Duszyńska

Skontaktuj się ze mną

Jeżeli macie Państwo jakiekolwiek pytania związane z projektem Waszego domu bądź biura, chętnie na nie odpowiem.

Tagi | Duszyńska Design
Przewiń do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.
Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.