Warto zaznaczyć, że dekoracyjne płytki ceramiczne nie zawsze muszą mieć wyrazisty wzór, postrzegany jako ornament w formie roślinnej, geometrycznej, barwnej czy patchworkowej aplikacji. Równie ważny jest ich:
- format: np. wielkoformatowe okładziny ceramiczne o kamiennej, metalizowanej lub imitującej beton powierzchni, ale też drobne mozaiki
- kształt: np. heksagonalny, romboidalny, trójkątny
- sposób wykończenia powierzchni: matowy, błyszczący, półpoler
- sposób ułożenia: (np. we wzór tak zwanej jodełki, cegiełki lub karo)
- sposób zestawienia wzorów w ramach jednej przestrzeni: harmonia między strefą akcentowaną a tłem
- dobór fugi: kontrastowa fuga podkreśli zastosowany układ, natomiast spoina dobrana pod kolor płytki pomoże w stworzeniu jednolitej powierzchni lub nie zakłóci wyrazistego wzoru na powierzchni kafla
Dodajmy też, że wyrazisty deseń nadrukowany na powierzchni płytki sprawdzi się w zestawieniu z gładkim, uporządkowanym tłem. Dzięki temu uda się uniknąć efektu przytłoczenia i niekorzystnego nadmiaru, wprowadzającego we wnętrzu dysharmonię. Dekoracyjnych płytek ceramicznych warto użyć w strefie, która ma być wyeksponowana lub w jakiś stopniu wydzielona.
Często pojawiają się one między blatem a szafkami w kuchni, w łazience np. w strefie prysznica lub wanny, a także w salonie, np. w strefie RTV. W salonie połączonym z kuchnią granica pomiędzy dwoma pomieszczeniami może być zaznaczona wizualnie poprzez zestawienie dwóch wzorów gresów lub łączenie różnych materiałów, na przykład: gresów i podłogi drewnianej.
Rodzaje dekoracyjnych płytek ceramicznych
Roślinne ornamenty, geometryczne wzory i asymetryczne aplikacje
Dziś projektanci wnętrz chętnie czerpią inspirację z nurtu déco, który pojawił się w sztuce i architekturze na przełomie XIX i XX wieku. Ten trend jest wyraźnie widoczny także w polskich realizacjach. We wnętrzach w tym stylu pojawiają się motywy florystyczne i roślinne, zabawa geometrią czy asymetryczne kompozycje.
W dodatkach dominują okrągłe lustra, kuliste lampy, złoto i miedź. Projektanci chętnie sięgają po kamień naturalny lub gresy naśladujące wzory marmuru lub innych szlachetnych skał z wyrazistym użyleniem na powierzchni. Wielkoformatowe płyty ceramiczne zestawiane są z drobnymi mozaikami. Urządzając wnętrza w tym stylu warto zwrócić uwagę na takie kolekcje płytek ceramicznych jak: Tubądzin Muse, White Opal, Scoria, Reflection, Towerhill, Plainstone czy Pietrasanta, a także Grespanię Quirinal.
Płytki w intensywnych kolorach: turkus, butelkowa zieleń
Nieoczywisty, ale niezwykle dekoracyjny charakter mają gresy o intensywnym wybarwieniu powierzchni coraz chętniej i częściej stosowane we wnętrzach. Jeszcze do niedawna w domach i mieszkaniach prywatnych dominowały stonowane odcienie: bieli i szarości. Obecnie coraz chętniej stosuje się nasycone barwy, czy to w formie akcentu, czy w większej plamie barwnej.
Dużą popularnością cieszą się gresy turkusowe, a szczególnie wzór włoskiego producenta Caesar Alchemy Mint. Projektanci chętnie tworzą aranżacje z butelkową zielenią – na przykład z użyciem kolekcji Tubądzin Touch.
Ekspozycja w salonie Wnętrz&Łazienek w Bełchatowie,
fot. Katarzyna Forusińska-Pytka. Na zdjęciu kolekcja płytek ceramicznych Grespania Marmorea.
Powrót lastryko także w ceramicznym wydaniu
Kolejnym wzorem, który zdobywa wnętrzarskie salony na nowo jest lastryko. We Włoszech terrazzo zdobi posadzki weneckich pałaców, w Polsce nie zawsze kojarzy się najlepiej, chociaż pomału zyskuje coraz większe uznanie. Dzieje się tak za sprawą projektantów, którzy nie stronią od stosowania tego wzoru, komponując z jego udziałem nowoczesne i eklektyczne aranżacje.
W ceramicznym wydaniu lastryko znajdziemy w najnowszej kolekcji Macchia o gruboziarnistym wzorze, inspirowanym włoskim designem i lodami stracciatella. Z kolei kolekcja o nazwie Terrazzo charakteryzuje się drobnym uziarnieniem. Oba wzory dostępne są w ofercie ceramiki Tubądzin.
Gresy wielkoformatowe
Wielkoformatowe okładziny ceramiczne to w zasadzie temat na odrębny wpis. Ich efektowność zaklęta jest nie tylko w imponujących rozmiarach, które potrafią dochodzić do 3 metrów wysokości. Dodatkowo sposób wykończenia gresów w dużym formacie, czyni z nich perełki aranżacyjne. Na rynku dostępne są wzory naśladujące piękno kamienia naturalnego, przypominające abstrakcyjne kompozycje malarskie, beton i corten.
Jak widać sposobów na podkreślenie strefy we wnętrzu poprzez zastosowanie płytek ceramicznych jest naprawdę sporo, a temat ten wychodzi daleko poza zagadnienie dosłownie pojmowanej dekoracyjności wzoru. Wybór zależy więc od efektu, jaki chce się osiągnąć.