Przeciętna mała łazienka w bloku ma około 4 metry kwadratowe powierzchni. Jednak aranżacje małych łazienek to temat nie tylko dla mieszkańców bloków z wielkiej płyty. Badanie przeprowadzone w 2015 roku przez serwis homebook.pl wykazało, że aż 73% Polaków korzysta z łazienek o powierzchni poniżej 10m2.
Mała powierzchnia wymusza pewne konkretne zabiegi przy urządzaniu łazienki 4m2. Przede wszystkim istotne jest doskonałe planowanie i to już na etapie projektowym. Zaplanować trzeba bowiem rozmieszczenie urządzeń sanitarnych, mebli, a nawet takich drobiazgów jak wieszaki na ręczniki.
W małej łazience wszystko musi mieć swoje jasno określone miejsce — tylko w ten sposób unikniemy bałaganu, zapewnimy funkcjonalność i ergonomię wnętrza.
Większość projektów łazienek przewiduje podłogę wykładaną płytkami. To materiał trwały, odporny na wodę i estetyczny. W małej łazience 4m2 przemyśleć warto jednak nie tylko kolor czy wzór płytek, ale też sposób ich ułożenia.
Doskonałym sposobem na optyczne powiększenie małej łazienki 4m2 jest wybór dużych kafli i ułożenie ich diagonalnie (w tzw. karo). Po pierwsze większe płytki to mniejsza ilość fug wprowadzających podziały, a to otwiera przestrzeń. Po drugie diagonalne ułożenie pomaga “oszukać” mózg i utrudnia automatyczne szacowanie odległości.
Nieco inaczej wygląda kwestia ścian. Tu również poleca się płytki. Wyłożone nimi ściany nie chłoną wilgoci, a to pozwala ograniczyć częsty problem z grzybami i pleśnią w małych łazienkach w bloku. Oczywiście nawet najlepsze kafle nie zastąpią dobrej, drożnej wentylacji i trzeba o tym pamiętać!
W aranżacji małej łazienki 4m2 warto zastosować duże płytki ścienne, ale układane tak, by przynajmniej pionowe fugi były proste. Długie linie pomagają bowiem prowadzić wzrok i wydłużają perspektywę, co optycznie podnosi sufit. Tendencję wzroku do podążania za prostymi liniami w ogóle warto wykorzystać do kierowania uwagi i kształtowania przestrzeni. W długich i wąskich łazienkach można np. liniami fug “poszerzać” pomieszczenie.
Niezwykle istotny jest też kolor płytek. Do małej łazienki 4m2 najlepiej pasują jasne kolory, które pomagają doświetlić pomieszczenie i powiększają je optycznie. Kwestia światła w ogóle jest tu bardzo ważna, bo najczęściej są to łazienki bez okna.
Kafle powinny być zatem jasne, ale niekoniecznie śnieżnobiałe. Pamiętajmy, że aranżacja małej łazienki 4m2 w bieli może i świetnie wygląda na zdjęciach, ale w rzeczywistości jest trudna w utrzymaniu w czystości. Na gładkiej, białej powierzchni płytek widać bowiem wszystkie plamy, zacieki wody itd.
Lepszym pomysłem będzie więc projekt łazienki 4m2 w szarościach czy barwach pastelowych. Dobrze jest też dobrać płytki z choćby lekkim wzorem, który przynajmniej trochę maskuje naturalne w tym miejscu zacieki i zabrudzenia. Nie należy jednak przesadzać z ilością kolorów. Zbyt pstrokaty wystrój będzie bowiem przytłaczający.
Odpowiedni wybór i ułożenie kafli to tylko jeden ze sposobów na optyczne powiększenie łazienki 4m2. Innym jest dobry wybór wyposażenia.
Po pierwsze warto stawiać na urządzenia sanitarne o prostej, minimalistycznej formie. Do małej łazienki z prysznicem wybierzmy więc model bez brodzika, najlepiej z przeszkloną kabiną typu walk-in. Przeszklenie powinno być przejrzyste — mleczna szyba da nieco więcej prywatności, ale odetnie spory kawałek przestrzeni i znacząco zmniejszy optycznie łazienkę.
Brak brodzika sprawia, że podłoga na całej powierzchni łazienki 4m2 ma jeden poziom. Dzięki temu nie ma percepcyjnej bariery — zachowana jest ciągłość, co daje wrażenie większej przestronności.
Jeśli marzy nam się aranżacja małej łazienki 4m2 z wanną, najlepiej połączyć ją z natryskiem. Taką wannę zabudowuje się np. przeszkleniem, tworząc wygodną kabinę prysznicową. To idealny sposób na małą łazienkę 4m2 z prysznicem i wanną jednocześnie!
Otwarcie podłogi zapewni też podwieszana umywalka i sedes. Takie wyposażenie sprawia też, że łazienkę łatwiej posprzątać, bo nie ma w niej trudno dostępnych zakamarków.
Doskonałym sposobem na optyczne wydłużenie perspektywy jest też wykorzystanie luster. Duża tafla lustra może pokrywać nawet całą długość ściany. Ciekawym i funkcjonalnym pomysłem do małej łazienki 4m2 są też płytkie szafki z przeszklonymi frontami.
Jeśli decydujemy się na szafki z frontami tradycyjnymi, niech będą one gładkie, bez toczeń i ornamentów. Łatwiej będzie je umyć, a i optycznie będą lżejsze. Wiele osób zaleca wybór frontów na wysoki połysk. To ciekawe i estetyczne rozwiązanie przy aranżacji małej łazienek 4m2, pomogą też w optycznym powiększeniu przestrzeni. Trzeba jednak mieć świadomość, że podobnie jak w przypadku gładkich, jednolitych płytek — tu również widać będzie każdy zaciek i plamkę. Jest to zatem wybór między elegancką estetyką a wygodą i funkcjonalnością.
Oczywiście dobór szafek to nie tylko kwestia ich wyglądu. Bardzo dokładnie przemyśleć trzeba ich wielkość, rozmieszczenie i układ funkcjonalny (ilość i ułożenie szafek z drzwiczkami, szuflad i otwartych półek).
To kwestie, które zawsze należy dopasować do indywidualnych potrzeb konkretnych użytkowników łazienki.