pokoj dzieciecy morski 5

Projektant poleca

Projekt pokoju chłopca i dziewczynki — aranżacja pokoju dziecięcego dla rodzeństwa

Tworząc projekt pokoju dla chłopca i dziewczynki, musimy zadbać o potrzeby obojga dzieci. Chodzi zarówno o organizację przestrzeni do snu, nauki czy zabawy dla obu pociech, jak i o zapewnienie im prywatności i przestrzeni osobistej. Sprawdź więc, jak stworzyć funkcjonalny, wygodny i estetyczny pokój dla chłopca i dziewczynki.

Spis treści

Projekt pokoju dla chłopca i dziewczynki - łóżko chłopca
Projekt pokoju dla chłopca i dziewczynki - kącik do zabawy

Projekt pokoju dla chłopca i dziewczynki — aranżacja odpowiednia dla dwojga

Zacznijmy od tego, że dobry projekt pokoju dla chłopca i dziewczynki to spore wyzwanie. Przede wszystkim potrzeby i preferencje dzieci zmieniają się bardzo dynamicznie. To oznacza, że to, co podobało im się wczoraj, dziś może już być źródłem wstydu i “obciachu”. Dlatego najlepiej postawić na aranżacje pokoju dziecięcego, które posłużą przynajmniej przez kilka lat.

Nie warto więc wybierać zbyt infantylnych motywów, stereotypowych rozwiązań czy trudnych do usunięcia dekoracji. Pokój księżniczki dla dziewczynki czy baza superbohatera dla chłopca z pozoru wydaje się świetnym pomysłem, ale w rzeczywistości dzieci szybko z nich wyrosną, a nam nie pozostanie nic, jak tylko przeprowadzić kosztowny remont i wymianę wyposażenia.

Dodatkowo projekt pokoju dla chłopca i dziewczynki komplikuje fakt, że rodzeństwo wcale nie musi (i przeważnie nie ma) takich samych upodobań, a twardy podział wystroju na pół w zasadzie nigdy się nie sprawdza.

pokoj dzieciecy morski 4

Projekt: Hania Duszyńska | Duszyńska Design

Uniwersalny projekt pokoju chłopca i dziewczynki

Aranżacje pokoju dla chłopca i dziewczynki powinny zatem być uniwersalne — atrakcyjne dla obojga. Zamiast cukierkowego różu czy oklepanego błękitu lepiej więc postawić na ciekawe, ale w miarę stonowane kolory.

Doskonale sprawdza się spektrum barw pastelowych, ale również szarości i ponadczasowa biel. Maluchom, które jeszcze nie wyrosły z ulubionego koloru, można takie barwy zaaplikować miejscowo — w ich prywatnych kącikach, przy łóżkach czy na pościeli.

Projekt pokoju dla chłopca i dziewczynki powinien też uwzględniać motywy dekoracyjne. Dobrze, gdy one też są w miarę uniwersalne i odpowiednie dla dzieci w różnym wieku. Zamiast kreskówkowych idoli (którzy zresztą zmieniają się jak w kalejdoskopie) można np. wybrać motywy zwierzęce i roślinne, które lubią wszystkie dzieci, czy też równie uniwersalne, kolorowe i wesołe formy geometryczne.

Jeśli jednak koniecznie chcemy sprawić dzieciom radość i nawiązać do ich ulubionych postaci, bajek i idoli, róbmy to w sposób łatwy do zmiany. Lepszy będzie zatem plakat w ramce niż malunek na ścianie i naklejka na komodę niż fabryczna okleina.

pokoj dzieciecy morski 3
pokoj dzieciecy morski 5

Projekt: Hania Duszyńska | Duszyńska Design

Jak podzielić pokój chłopca i dziewczynki?

Dobry projekt pokoju dla chłopca i dziewczynki zawsze powinien uwzględniać wydzielenie prywatnej przestrzeni dla obojga dzieci. 

O ile na dużym metrażu nie ma z tym problemu, o tyle pokój dla chłopca i dziewczynki w bloku często bardzo trudno podzielić. Warto jednak zaznaczyć, że taki podział wcale nie musi być formalny. Owszem, dobrze, gdy można w pokoju postawić lekki parawan lub inne przepierzenie, które zapewni minimum prywatności. Jednak nieformalne podziały też się sprawdzają i dają komfort związany z tym, że dany kawałek przestrzeni można uznać za własny.

Taki podział zapewniają oczywiście osobne meble — dwa biurka, łóżka (ale też łóżko piętrowe), a nawet dwa różne krzesła lub dziecięce fotele. Osobiste kąciki można też wyróżnić odmiennym kolorem ścian i wyposażenia, różnymi dywanikami czy tekstyliami (np. pościelą).

Chodzi zatem nie tyle i to, by formalnie podzielić pokój chłopca i dziewczynki na dwa, a o to, by choć trochę spersonalizować miejsce dla obojga dzieci i dać im poczucie, że są u siebie.

B20 sypialnia chlopcy PUCK 4
B20 sypialnia chlopcy PUCK 1
B20 sypialnia chlopcy PUCK 2

Projekt: Hania Duszyńska | Duszyńska Design

Pokój dla chłopca i dziewczynki — miejsce snu

Projekt pokoju dla chłopca i dziewczynki powinien obejmować organizację miejsca snu dla dzieci. Bezwzględnie powinny to być dwa osobne miejsca — czy to w postaci oddzielnych łóżek, czy łóżka piętrowego.
W dużych pomieszczeniach warto ustawić osobne meble, bo pozwolą one klarowniej wydzielić przestrzeń dla rodzeństwa, a to pomaga uniknąć wielu sporów. Takie łóżka można też oddzielić parawanem lub lekką, ażurową ścianką, co da większe poczucie prywatności.

Najlepiej zatem, gdy aranżacja mieszkania w bloku opiera się o wyposażenie o lekkiej, delikatnej budowie. Idealnie spiszą się m.in. meble na wysokich nogach, z gładkimi frontami i o prostej, skrzyniowej formie. Doskonale sprawdzają się tu również meble systemowe, które można swobodnie zestawiać i łączyć w rozmaite układy.

Urządzając pokój dla chłopca i dziewczynki w bloku (czy po prostu na małym metrażu) często nie ma jednak miejsca na dwa pełnowymiarowe łóżka. Tu sprawdzi się zatem mebel piętrowy i pionowy podział na strefę dla chłopca i dziewczynki. Na obu poziomach można więc zastosować inne kolory ściany czy odmienne dekoracje.

Warto też, aby projekt pokoju dla dwójki dzieci uwzględniał miejsce do samodzielnego wystroju. Na ścianie przy łóżku można więc zamontować tablice korkowe lub magnetyczne, do których dzieci będą mogły przyczepiać swoje rysunki, fotografie i różne pamiątki.

B20 sypialnia chlopcy PUCK 5

Projekt: Hania Duszyńska | Duszyńska Design

Projekt pokoju dla chłopca i dziewczynki — miejsce do nauki i zabawy

Aranżacje pokoju dziecięcego powinny też uwzględniać miejsce nauki i zabawy.  Dzieci w wieku szkolnym powinny mieć wygodne miejsce z odpowiednio dużym blatem roboczym i wygodnym krzesłem. Trzeba pamiętać, że takie meble powinny być dopasowane do wzrostu dzieci, bo tylko wtedy umożliwiają zachowanie prawidłowej postawy przy biurku. Warto więc korzystać z mebli o regulowanej wysokości.

Oczywiście każde dziecko powinno mieć własne miejsce — najlepiej swoje biurko. Jednak projekt pokoju dla chłopca i dziewczynki na małym metrażu może uwzględniać jedno większe biurko z miejscem dla dwojga. Przy takim rozwiązaniu trzeba jednak wyraźnie wydzielić na blacie przestrzeń dla jednego i drugiego dziecka. Obojgu należy też zapewnić odpowiednie wyposażenie — lampkę, pojemniki na przybory, szuflady na zeszyty, półki na podręczniki itd.

Warto również, by projekt pokoju dla chłopca i dziewczynki obejmował miejsce zabaw. O ile częściowo pokrywa się ono z biurkiem — tu przecież dzieci mogą rysować, czytać, korzystać z komputera itp. — o tyle dobrze jest zorganizować też przestrzeń wspólną. 

Jeśli jest taka możliwość,
pokój dla chłopca i dziewczynki powinien być wyposażony w stolik i krzesełka do zabawy we dwoje, jak i w większym gronie. Tam, gdzie na dodatkowy mebel nie ma już przestrzeni, wystarczy dywan lub miła w dotyku wykładzina, na której można rozłożyć grę planszową czy bawić się resorakami, pluszakami itp. 

Oczywiście projekt pokoju dla dwójki dzieci powinien też obejmować meble do przechowywania. Nie trzeba jednak stawiać osobnych szaf i komód — wystarczy wyznaczyć dzieciakom ich własne szafki, szuflady i półki. 

Warto też uwzględnić indywidualne potrzeby pociech. Może się bowiem okazać, że dziewczynka potrzebuje praktycznych szuflad na rozmaite drobiazgi, a chłopcu przydałyby się raczej otwarte półki na kolekcję resoraków.
Projekt pokoju dla chłopca i dziewczynki warto więc opierać o meble modułowe, które da się zestawiać w różnych układach. 

christa grover H7SqlUp4JVE unsplash
collov home design 0dXbMlfLI 8 unsplash
francesca tosolini y2in QgWrdU unsplash

FAQ - czyli najczęściej zadawane pytania

Czy możliwe jest stworzenie wspólnego pokoju dla chłopca i dziewczynki?

Tak, to całkowicie możliwe. Przy odpowiednim planowaniu i uwzględnieniu zainteresowań oraz preferenc obu dzieci, można stworzyć przestrzeń, która będzie funkcjonalna i atrakcyjna dla chłopca i dziewczynki.

Czy powinienem wybrać meble, które będą służyły obu dzieciom?

Tak, warto wybrać meble, które będą funkcjonalne dla obu dzieci. Na przykład, wybierając biurko, upewnij się, że jest wystarczająco duże, aby oba dzieci mogły z niego korzystać. Możesz też rozważyć wybór łóżek piętrowych, aby zaoszczędzić przestrzeń.

Jakie kolory powinienem wybrać dla pokoju?

Przy wyborze kolorów, warto unikać stereotypowych niebieskich dla chłopców i różowych dla dziewczynek. Zamiast tego, można wybrać neutralne kolory takie jak szarości, biel, beże lub pastele. Można również zapytać dzieci o ich ulubione kolory i spróbować stworzyć harmonijną paletę.

Jak zapewnić wystarczającą ilość miejsca do przechowywania?

Wykorzystaj wysokość pokoju poprzez użycie półek i szafek. Wybieraj meble z wbudowanym miejscem do przechowywania, takie jak łóżka z szufladami. Można też użyć pojemników i koszy do przechowywania zabawek i innych przedmiotów.

Czy powinienem podzielić pokój na dwie strefy?

Podzielenie pokoju na dwie strefy może pomóc w stworzeniu indywidualnej przestrzeni dla każdego z dzieci. Można to zrobić za pomocą regałów, parawanów lub poprzez umieszczenie łóżek w różnych częściach pokoju.

Czy istnieją jakieś dekoracje, które będą pasować zarówno dla chłopca, jak i dziewczynki?

Tak, dekoracje takie jak rośliny, plakaty z motywami przyrody, światła LED, czy uniwersalne motywy jak kosmos, zwierzęta czy podróże, mogą być atrakcyjne dla obu płci.

Jak mogę zintegrować zainteresowania obu dzieci w projekcie?

Rozmowa z dziećmi i zrozumienie ich zainteresowań to klucz do stworzenia pokoju, który będzie im odpowiadał. Można na przykład wybrać temat, który będzie interesujący dla obu dzieci, lub połączyć kilka tematów w jednym pokoju, reprezentując zainteresowania każdego z nich.

Jak mogę zapewnić prywatność dla obu dzieci w jednym pokoju?

Prywatność można zapewnić poprzez podzielenie pokoju na strefy, korzystanie z parawanów lub zasłon. Ważne jest też nauczenie dzieci szacunku dla przestrzeni osobistej swojego rodzeństwa.

Nazywam się Hanna Duszyńska, od 2011 roku profesjonalne i kompleksowo zajmuję się projektowaniem wnętrz.
Z przyjemnością dobiorę Państwu dodatki, udekoruję Wasz wymarzony dom.

Zapraszam do współpracy.

Projektowanie wnętrz Trójmiasto | Hania Duszyńska
Hanna Duszyńska

Skontaktuj się ze mną

Jeżeli macie Państwo jakiekolwiek pytania związane z projektem pokoju
dla Waszych  pociech, chętnie na nie odpowiem.

ZOBACZ WIĘCEJ WPISÓW
sypialnia w stylu glamour | Projektowanie wnętrz - Duszynska Design 12

Sypialnia w stylu glamour

Dobrze zaprojektowane Sypialnia w stylu glamour Sypialnia jest bardzo ważnym pomieszczeniem. To intymna strefa, w której możemy oddać się wypoczynkowi po ciężkim dniu, a jak wiadomo, dobry sen to podstawa świetnego samopoczucia. Pokój sypialny musimy urządzić w takim

Czytaj więcej »
Spiżarnia w kuchni | Duszyńska Design

Spiżarnia w kuchni

Dobrze zaprojektowane Spiżarnia w kuchni Domowa spiżarnia to idealne miejsce na przechowywanie wszelkich produktów spożywczych i sprzętów kuchennych, które chcemy usunąć z widoku. To funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala na gromadzenie wszystkich przydatnych rzeczy w jednym miejscu. Produkty i

Czytaj więcej »
Dekoria.pl, rolety rzymskie 

Rolety rzymskie – prawdziwy hit wnętrzarski!

Dekoria.pl, rolety rzymskie Projektant wnętrz poleca! Rolety rzymskie – prawdziwy hit wnętrzarski! Rolety rzymskie niejedno mają imię! Występują w naprawdę różnych formach – z gładkiego lub wzorzystego materiału, transparentne lub zaciemniające, typu duo… Dziś trudno wyobrazić sobie domowe

Czytaj więcej »
Scroll to Top
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.
Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.​