wąski pokój dla dziecka | Duszyńska Design

Dobrze zaprojektowane

Wąski pokój dla dziecka

Projekt pokoju dziecięcego jest niezwykle istotnym elementem pracy każdego projektanta. W tym momencie w nasze ręce inwestor oddaje to co dla niego najcenniejsze – swoją pociechę. 

Może brzmi to górnolotnie, z pozoru błaha sprawa ot pokój dziecka, przecież to nic skomplikowanego.

Jeśli jednak zaczniemy drążyć temat okazuje się, że jest wiele niezbędnych kwestii o których trzeba pamiętać, by mały klient prawidłowo się rozwijał. Musimy zwrócić uwagę na układ pomieszczenia czy kolorystykę która odgrywa ważną rolę w życiu codziennym każdego z nas.

Ważnym aspektem w urządzaniu pokoju wydaje się być prawidłowe rozmieszczenie miejsca gdzie powinno znajdować się łóżko,  gdzie stolik, biurko, w którym miejscu postawimy komodę lub szafę na ubrania. Zadanie staje się trudniejsze w zależności o tego jak skomplikowaną przestrzeń mamy do zagospodarowania. Pokój musi być funkcjonalny i bezpieczny.

Oczywiście największe znaczenie ma wiek dziecka, bo inaczej projektujemy pokój dla niemowlaka, a jeszcze inaczej dla malucha lub nastolatka. 

W tym artykule skupimy się na cechach wspólnych, przedstawię tutaj uniwersalny schemat, ale do tematu pokoi dziecięcych dla konkretnych grup wiekowych jeszcze wrócę w kolejnych wpisach, o to się nie martwcie!

wąski pokój dla dziecka | Duszyńska Design

Od czego zacząć projektowanie pokoju dla dziecka?

Pierwszy etap jest mało emocjonujący, to moment w którym musimy dopasować potrzeby do przestrzeni którą dysponujemy. Nierzadko zmagamy się z problemem zbyt małej powierzchni, częstym problemem jest wąski pokój dla dziecka. Jeśli macie duży dom lub apartament i metraż pokoju nas nie ogranicza to jesteście szczęściarzami. 

W pokoju dziecięcym powinno znaleźć się miejsce na:

  • Odpoczynek
  • Naukę
  • Zabawę

Jednak co w momencie gdy mamy mała przestrzeń, kiedy musimy wybierać czy będzie miejsce do zabawy czy do spania, a gdzie schowamy ubranka?

Tutaj przychodzą na ratunek rozwiązania, które pozwolą nam połączyć pewne funkcje i zaoszczędzić sporo miejsca.  

Miejsce do spania może być fajne i funkcjonalne, kto z nas nie marzył by mieć domek na drzewie lub spać bujając w obłokach. Gdy nie mamy do dyspozycji dużej przestrzeni łóżko z antresolą to idealne rozwiązanie!

Pod spodem zmieścimy biurko, szafę lub miejsce do zabawy. 

W ostatnich latach coraz więcej klientów zmaga się z problemem jakim jest wąski pokój dla dziecka.

Z biegiem czasu metraż proponowany przez deweloperów się zwiększa, jednak nadal podział pomieszczeń pozostawia wiele do życzenia. W momencie kiedy oszczędności swojego życia zamieniamy na metry kwadratowe liczy się każdy centymetr! 

Gdy mały człowiek ma gdzie odpoczywać po ciężkim, pełnym emocji dniu, musimy pomyśleć o tym by zaaranżować miejsce w którym będzie mógł się uczyć. Może być tak jak na powyższych zdjęciach, mamy biurko zintegrowane z łóżkiem. Jeśli jednak posiadacie większy metraż można zaszaleć! 

Wąski pokój dla dziecka​
wąski pokój dla dziecka
Projekt wnętrza Gdynia | Duszyńska Design

Ostatnim etapem jest znalezienia miejsca do zabawy. Jest niezwykle istotne to tu kształtuje się wyobraźnia, tu pociecha trenuje swoje umiejętności manualne. Nawet jeśli wąski pokój dla dziecka jest niewielkich rozmiarów. Bardzo ważne jest wygospodarowanie choć minimum miejsca na układanie klocków czy puzzli. 

A co jeżeli masz wąski pokój dla dziecka?

Jeśli masz wąski pokój dla dziecka lub pokoik na poddaszu możesz z powodzeniem znaleźć kilkadziesiąt centymetrów kwadratowych dla swojego malucha.

Wąski pokój dla dziecka już nie jest przeszkodą dobrze zaaranżowanej przestrzeni.

Jeszcze jedna rada jeśli chcecie zaaranżować pokój dla swojego dziecka myślcie przyszłościowo.

Czas szybko leci, dzieci dorastają, zmieniają im się gusta. Staram się projektować tak, by po kilku latach nie trzeba było przeprowadzać kolejne rewolucji. 

Gdy projektuję przestrzeń dla malucha mam świadomość że przewijak lub fotel do karmienia są kwestią “chwili”. Zaraz pojawią się inne potrzeby, jak miejsce do zabawy czy mały stolik. 

Staram się oczywiście w miarę możliwości by pokój rósł wraz z Twoim dzieckiem.

Poniżej ostatnia realizacja dla pewnego małego chłopca 🙂
Projektant wnętrz Gdynia​
Hanna Duszyńska

Projektowanie wnętrz
Gdynia, Gdańsk, Sopot, Rumia, Reda, Wejherowo

Skontaktuj się ze mną

Jeżeli macie Państwo jakiekolwiek pytania związane z projektem Waszego domu bądź biura, chętnie na nie odpowiem.

napisz do mnie
lub kliknij na numer

Projektowanie wnętrz

projektowanie wnętrz, projekt domu, projekt mieszkania, Gdynia, Sopot, Gdańsk, Trójmiasto, Warszawa, architekt wnętrz, aranżacja wnętrz, projektant wnętrz, biuro projektowe, projekt wnętrz, architekt wnętrz, projekt wnętrz, projekt wnętrz, Wąski pokój dla dziecka

Tagi

projekt wnętrz Gdynia, Gdańsk, Sopot, Trójmiasto, Warszawa, aranżacja wnętrz, projekt domu, projekt mieszkania, projektant wnętrz, architekt wnętrz, biuro projektowe, projekt wnętrz, wnętrza, projekt kuchni, projekt łazienki, Wąski pokój dla dziecka, projekt kompleksowy, projekt on-line, ekipa remontowa, stolarz

Przewiń do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.
Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.