Co to jest sufit napinany?​ | projekt wnętrza Duszyńska Design | Klient Gdynia

Dobrze zaprojektowane

Co to jest sufit napinany?

Sufity napinane były znane już w starożytnej Grecji. Tego typu wystrój uwielbiał również rosyjski władca Piotr Wielki, który kazał służbie rozciągać tkaninę pod sufitem każdego pomieszczenia, w którym spał. Obecnie wykorzystywanie sufitu napinanego staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem na stworzenie gustownego, efektownie wyglądającego wnętrza. Będzie również doskonałym sposobem na zamaskowanie starej, zaniedbanej i zniszczonej powierzchni stropu.

SPIS TREŚCI

Projektowanie wnętrz Trójmiasto | Duszyńska Design

Kilka faktów o suficie napinanym...

Sufit napinany to jeden z rodzajów sufitu podwieszanego. Montuje się go pod właściwym stropem. Jest stworzony z termokurczliwej folii PCV lub tkaniny poliestrowej. Nie wymaga poprawiania wyrównywania powierzchni sufitu ani tworzenia kątów prostych.

Niewątpliwym atutem sufitów napinanych jest to, że każdy z nich jest robiony pod zamówienie. To daje nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o kształt, kolor i wymiar. Jeśli zdecydujemy się na tkaninę poliestrową, będziemy mogli wybierać pomiędzy matem, połyskiem, półmatem oraz satyną. Natomiast na folii PCV można bez problemu wykonać dowolny nadruk, dostosowany do wystroju wnętrza i naszych upodobań – może to być grafika z banku zdjęć, plakat czy nasze ulubione zdjęcie. 

Poniżej, moja ostatnia realizacja projektu wnętrz dla Klienta z Gdyni,
z wykorzystaniem technologii sufitu napinanego.
Sufit napinany | projekt wnętrza Duszyńska Design | Klient Gdynia
Sufit napinany | projekt wnętrza Duszyńska Design | Klient Gdynia
Sufit napinany | projekt wnętrza Duszyńska Design | Klient Gdynia
Co to jest sufit napinany?​ | projekt wnętrza Duszyńska Design | Klient Gdynia
Sufit napinany | projekt wnętrza Duszyńska Design | Klient Gdynia
Sufit napinany | projekt wnętrza Duszyńska Design | Klient Gdynia

Jak zrobić sufit napinany?
Czy można go zrobić samodzielnie?

Wykonanie sufitu napinanego powierza się zazwyczaj specjalistom. Na początku producent musi wykonać dokładne pomiary. Gdy materiał będzie gotowy, firma oddeleguje kilku pracowników, którzy odpowiednio zamontują powłokę na strop. Na początku wyznacza się poziom sufitu i mocuje do ścian listwy z aluminium. Przytwierdza się je zazwyczaj za pomocą kołków rozporowych. W przypadku ścian ze szkła czy glazury konieczne będzie użycie kleju. Kolejnym krokiem jest przypięcie płachty w czterech narożnikach pomieszczenia. Później folia musi zostać odpowiednio napięta. By to zrobić, temperatura w pomieszczeniu musi dojść do około 50-65 stopni Celsjusza. Folia zwiększy swoją objętość, co ułatwi jej odpowiednie ukształtowanie. Ostatni etap to wykończenie przestrzeni pomiędzy ścianami a nowym sufitem. Służą do tego specjalne plastikowe listwy maskujące.

Przeważnie sufitu podwieszanego nie zakłada się samodzielnie, ponieważ wymaga to użycia odpowiednich narzędzi oraz specjalistycznej wiedzy i wprawy.

sufit napinany3
sufit napinany
Co to jest sufit napinany | montaż
Co to jest sufit napinany | Duszynska Design

Wady i zalety sufitu napinanego

Każdy dobry projektant wnętrz wie, że ogromną zaletą sufitów napinanych jest ich odporność na wilgoć i ogień. Są również praktyczne – można je wielokrotnie zdejmować i montować ponownie bez konieczności kupowania nowej folii. Daje to możliwość wielu różnych aranżacji tego samego wnętrza. Oferta sufitów napinanych jest obecnie tak szeroka, że z pewnością każdy znajdzie folię pasującą do wymarzonego wnętrza. Wykorzystanie takiego rozwiązania jest również świetną metodą na ukrycie wszelkich niedoskonałości – zniszczonej powierzchni stropu czy nieestetycznie wyglądających instalacji. Jest również łatwy w utrzymaniu. Na materiale, z którego wykonane są sufity napinane, nie tworzą się pleśnie i grzyby, a by go wyczyścić, wystarczy odkurzyć powierzchnię lub przetrzeć ją szmatką. Zdecydowanym plusem jest również szybki montaż, który nie wiąże się z wynoszeniem mebli i bałaganem.

Dużym minusem tego typu wykończenia jest jego cena. Koszt zamontowania sufitu napinanego rozpoczyna się od 70 złotych za metr kwadratowy. Czas oczekiwania na wykonanie trwa od kilku do nawet kilkunastu tygodni. Sufit napinany nie będzie również dobrym rozwiązaniem w pomieszczeniach, gdzie panuje przeciąg, ponieważ widoczne mogą być wywołane powietrzem drgania tkaniny. Dodatkowo, jeśli materiał zamontowany jest na dużej powierzchni, może on rozciągnąć się pod własnym ciężarem.

Sufity napinane można spotkać obecnie przede wszystkim w dyskotekach, klubach czy hotelach, jednak to rozwiązanie staje się coraz popularniejsze również w domach prywatnych. Wykorzystanie go daje na pewno duże możliwości, jeśli chodzi o oryginalną aranżację wnętrza. Głównym argumentem przeciw sufitom napinanym może być cena. Dlatego też przed podjęciem decyzji należy zastanowić się, czy szukamy rozwiązania efektownego, czy ekonomicznego.
Co to jest sufit napinany | Duszynska Design
Co to jest sufit napinany | Duszynska Design
Co to jest sufit napinany | Duszynska Design
Zapraszam do kontaktu ze mną, chętnie przygotuję Państwu piękny i funkcjonalny projekt wnętrza,
z wykorzystaniem sufitu napinanego.
Projektowanie wnętrz Trójmiasto | Hania Duszyńska
Hanna Duszyńska

Skontaktuj się ze mną

Jeżeli macie Państwo jakiekolwiek pytania związane z projektem Waszego domu bądź biura, chętnie na nie odpowiem.

ZOBACZ WIĘCEJ WPISÓW
Stół z dekoracją

Dekoracje do domu czyli „kropka nad i”

Dobrze zaprojektowane Dekoracje do domu czyli „kropka nad i” Na pewno wielu z Was doskonale zna ten moment, kiedy zapada decyzja o budowie domu czy zakupie mieszkania. Podekscytowanie, radość, strach i niecierpliwość. Wszystkie te emocje się mieszają. Raz

Czytaj więcej »
Jak urządzić pokój 6m2

Jak urządzić pokój 6m2

Dobrze zaprojektowane Jak urządzić pokój 6m2? Może się zdarzyć, zwłaszcza jeśli zakupisz lub wynajmiesz mieszkanie w bloku; że będziesz mieć do zagospodarowania niewielki pokój o powierzchni 6m2 lub mniejszej. Zmieszczenie w tak małym wnętrzu wszystkich niezbędnych elementów wyposażenia

Czytaj więcej »
Przewiń do góry
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.
Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.​