Poddasze użytkowe

Dobrze zaprojektowne

Adaptacja poddasza, czyli jak zrobić to dobrze?

Aranżacja wnętrza poddasza może być świetnym pomysłem! Wiele domów posiada poddasze, które często wykorzystywane jest jako swego rodzaju składzik na asortyment, który przeważnie jest bardzo rzadko używany lub też wcale. Warto mieć w domu takie miejsce, aczkolwiek, rzeczy rzadko używane można posegregować i poukładać w sposób, aby większą część „magazynu” przeobrazić w coś ciekawszego!

Wiele domów posiada poddasze użytkowe, ale też wiele jest takich, których poddasze jest nieużytkowe. W tym wpisie przedstawimy Ci, jak urządzić poddasze użytkowe, oraz o czym musisz pamiętać, rozważając adaptację poddasza nieużytkowego.

Spis treści

Poddasze użytkowe w starym domu
adaptacja poddasza na małe biuro

Zagospodarowanie poddasza domu jednorodzinnego

Powierzchnia użytkowa poddasza najczęściej spotykana jest w nowszych domach, aczkolwiek, czasem możemy znaleźć ją również w tych starszych, choć, jak wiadomo — nie wszystkich. To właśnie od tego będzie zależeć najwięcej.

Wiele starszych domów ma poddasze nieużytkowe — które nie nadaje się do zamieszkania, ponieważ nie jest pod to przystosowane. Co to znaczy? Otóż na takim strychu nie znajduje się przeważnie nic prócz krokwi od góry obitych blachą lub dachówką. Jak zatem zaaranżować poddasze nieużytkowe?

Jak urządzić poddasze nieużytkowe?

Planując adaptację poddasza nieużytkowego, będziesz musiał pamiętać o kilku istotnych kwestiach, o których znacznie więcej powiemy Ci poniżej.

Jak zapewne się domyślasz, niezbędny będzie projekt poddasza oraz gruntowny remont poddasza. Wiele starszych domów posiada ten problem, że adaptacja poddasza może przyjść z wielkim trudem. Dlatego tak ważny jest odpowiedni plan i ogólna ocena, czy da się w ogóle przeprowadzić remont poddasza

Duży wpływ na to może mieć m.in. wysokość ścianki kolankowej oraz ogólna wysokość dachu — im jest niżej, tym analogicznie — gorzej.

Adaptacji poddasza daje szereg korzyści, więcej przestrzeni oraz — co równie ważne — niepowtarzalny klimat. Dlatego warto dołożyć wszelkich starań, aby plan ten ziścił się jak najszybciej!

stare poddasze wymagające remontu

Remont poddasza nieużytkowego i koszt adaptacji — o czym musisz wiedzieć?

Aby wykończenie poddasza poszło stosunkowo gładko, wpierw będziesz musiał ocenić jego stan oraz możliwości rozbudowy. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób chcących urządzić poddasze użytkowe, które wcześniej nie nadawało się do zamieszkania, a tylko do składowania.

Na co zatem należy zwrócić uwagę podczas oceny? Już mówimy:

  • ocieplenie poddasza — czy istnieje możliwość, aby to zrobić,
  • stan więźby,
  • stan stropu,
  • podciągnięcie wszystkich niezbędnych instalacji.

Należy również dodać, że zabudowa poddasza to także możliwość postawienia nowej posadzki, co w przypadku strychów nieużytkowych może być (na początku) sporym wyzwaniem.

Chcemy tutaj podkreślić, że nie tylko stare domy posiadają poddasze nieużytkowe. W wielu nowych obiektach sytuacja wygląda podobnie, ponieważ przeszłe plany zakładały wykończenie w 100% części mieszkalnej, a dopiero np. po latach rozbudowę poddasza. 

Co ważne, adaptacja poddasza użytkowego w dużej ilości miejsc również wymaga odświeżenia, czy też przebudowy.

poddasze użytkowe po remoncie
stare poddasze użytkowe po gruntownym remoncie

Jak wykończyć poddasze? — Zwróć uwagę na wysokość strychu

Przestrzeń poddasza (jeżeli chodzi o wysokość) powinna mieć przynajmniej 220 cm, licząc od punktu położonego najwyżej, do tego najniżej. Czasem okazuje się, że pomieszczenie jest zbyt niskie, co może wiązać się z podniesieniem konstrukcji dachu.  

Kluczową rolę poddasza ma wysokość. Jakby nie patrzeć, jest to adaptacja poddasza oznaczająca wyższe koszty. Niemniej, jest to możliwe do zrealizowania, choć znacznie bardziej czasochłonne. W takiej sytuacji również należy zgłosić adaptację poddasza do starostwa.

kuchnia na poddaszu

Na co zwrócić uwagę przy adaptacji poddasza (projekt)?

Jeszcze na chwilę zatrzymamy się przy temacie strychu nieużytkowego. 

Podczas adaptacji poddasza pamiętaj o zwróceniu uwagi na (wszystkie) poniższe elementy:

  • doprowadzenie oraz dostosowanie instalacji do konstrukcji poddasza,
  • dodatkowe kanały wentylacyjne, które wcześniej nie zostały uwzględnione w planie,
  • wyrównanie stropu,
  • wykonanie otworów na okna dachowe,
  • należy również zwrócić szczególną uwagę na zabudowę poddasza skosów,
  • implementacja izolacji przeciwwilgociowej,
  • ocieplenie poddasza między krokwiami — adaptacja strychu musi uwzględnić ten element w szczególności, ponieważ ponad 20% ciepła ucieka właśnie przez poddasze,
  • stworzenie konstrukcji ścian działowych, a następnie ich montaż,
  • położenie podłóg.

Adaptacja poddasza użytkowego (lub nieużytkowego) to mimo wszystko wyzwanie dla osób, które nie dysponują odpowiednią wiedzą i czasem. Jeżeli potrzebujesz pomocy, projektu i wizualizacji całego przedsięwzięcia, skontaktuj się ze mną

Nowoczesne poddasze — wskazówki i inspiracje

Jak urządzić poddasze użytkowe? Pora przejść do odpowiedzi na to pytanie! Jak zapewne się domyślasz, jedną z kluczowych kwestii podczas aranżacji poddasza jest wysokość — choć nie tylko. 

W tym podpunkcie zakładamy, że już masz użytkowe poddasze. Teraz przyszedł czas, aby odpowiednio je urządzić. Co będzie mieć wpływ na odpowiednią aranżację poddasza

poddasze użytkowe w starym domu
poddasze użytkowe w starym domu, widok na kuchnię
zewnętrzne wejście na poddasze

Wysokość ścianki kolankowej

Ciekawe aranżacje poddasza będą m.in. zależeć od ww. ścianki. Na poddaszu ściana kolankowa powinna mieć min. 70 cm, aby powierzchnię poddasza można było zaaranżować bardzo klimatycznie. Jeżeli jednak cenisz sobie większą funkcjonalność, warto, abyś rozważył ściankę o wysokości do 100-110 cm.

Funkcjonalne aranżacje poddasza wiążą się z wszechstronnością. Jest to wręcz fundamentalna kwestia podczas adaptacji poddasza, wpływa ona bezpośrednio na dalszy komfort użytkowania tej przestrzeni.

Z tego też względu wysokość pomieszczeń oraz przestronność powinny być celem pierwszorzędnym. Co za tym idzie — w przypadku poddaszy nie warto dzielić powierzchni zbyt dużą liczbą ścian oraz drzwi (np. przesuwnych), ponieważ wizualnie, jak i praktycznie zmniejszysz niepotrzebnie przestrzeń.

W przypadku dużego poddasza należy też zwrócić uwagę na kąt nachylenia dachu (skosy poddasza), po to, by jak najefektywniej oraz jak najlepiej zagospodarować przestrzeń poddasza.

Zastanawiasz się może, jak urządzić mieszkanie o małym metrażu? Jeżeli tak, sprawdź nasz wpis, który poświęciliśmy wyłącznie temu zagadnieniu. Kliknij tutaj [podlinkować] i dowiedz się więcej!

Powierzchnia użytkowa poddasza — jak możesz ją zagospodarować?

Jak zaprojektować poddasze? Jakie dodatki w nim uwzględnić? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć Ci właśnie w tym punkcie!

Salon na poddaszu

Salon

Salon jest to przestrzeń dzienna poddasza, która zarazem powinna być największa. Co więcej, powinien być on rozplanowany w najwyższej części poddasza. Jak już wiesz, poddasze powinno być skupione wokół otwartej przestrzeni, dlatego salon najlepiej, jakby był w pełni otwarty oraz spójnie łączył się z kuchnią i holem (jeżeli zamierzasz ją również umiejscowić na strychu).

Wiele osób decyduje się na adaptację salonu (wnętrza poddasza), jako swego rodzaju pomieszczenia typowo na imprezy i spotkania ze znajomymi. Według nas jest to świetne rozwiązanie, aczkolwiek wszystko zależy od preferencji domowników, wielkości rodziny oraz i wielu innych czynników.

Do adaptacji poddasza warto dodać różnego rodzaju okna połaciowe, które będą przepuszczać ogromną ilość naturalnego światła.

Kuchnia

Jak wspominaliśmy już wcześniej, aranżacja poddasza powinna być w pełni spójna ze wszystkim, co ma się w nim znajdować. Z tego też względu, jeżeli zamierzasz umieścić na strychu użytkowym kuchnię, warto, aby łączyła się ona z pokojem dziennym (salonem). Dzięki temu zachowasz większą przestrzeń, bez konieczności przedzielania jej ścianami działowymi. Do dzielenia powierzchni możesz natomiast wykorzystać ściany nośne, kominy oraz słupy. W sklepie IKEA można zakupić meble przygotowane pod skosy, które idealnie sprawdzą się podczas planowania zabudowy kuchni na poddaszu.

Należy również podkreślić, że przed rozpoczęciem działań, należy zgłosić adaptację poddasza do starostwa. Aby zalegalizować adaptację poddasza, jest potrzebna specjalna dokumentacja, którą pomożemy Ci przygotować .

Poddasze użytkowe bawialnia i sypialnia dla dzieci

W projekt domu (poddasza) warto wdrożyć pomysł, którym jest bawialnia dla dzieci wraz z sypialnią. Możliwość adaptacji poddasza w ten sposób z pewnością zapewni rodzicom więcej spokoju, a dzieci tym samym będą mieć więcej powierzchni do zabawy.

Jest to jedna z odpowiedzi na to, jak odpowiednio wykorzystać powierzchnię poddasza. Oczywiście bawialnia nie musi zajmować całego piętra, aczkolwiek warto mieć ją na uwadze.

mała sypialnia na poddaszu

Pokój gościny lub sypialnia

Warto umieścić na poddaszu sypialnię. Aranżacja sypialni jest stosunkowo prostym zabiegiem, aczkolwiek dużo będzie zależeć od jej przeznaczenia. Czy będzie ona wykorzystywana codziennie, czy będzie służyć jako pokój dla gości, którzy zostają u Ciebie czasem na noc?

małe biuro na poddaszu
miejsce do pracy na poddaszu użytkowym

Biuro

Jeżeli pracujesz zdalnie, ciekawą propozycją będzie biuro. Odpowiednie rozplanowanie adaptacji poddasza wpływa na dalszy komfort użytkowania wszystkich pomieszczeń. W miejscu, gdzie będzie biuro, warto, abyś zaopatrzył się w okna połaciowe, które zapewnią duży dopływ naturalnego światła, przez co przyjemność z pracy we własnym domu będzie jeszcze większa!

nowoczesny wystrój poddasza użytkowego
korytarz na poddaszu

Wykończenie poddasza — o czym jeszcze musisz pamiętać?

Wnętrze poddasza wymaga odpowiedniego doprecyzowania wielu elementów. Poniżej przedstawimy Ci kilka z nich, o których powinieneś pamiętać podczas aranżacji wnętrza poddasza.

  • Jasne kolory — adaptacja poddasza musi uwzględniać jasne kolory, ponieważ to właśnie one dodają wszechstronności. Aby dobrze urządzić poddasze, należy wziąć pod uwagę odpowiednią kolorystykę — celuj w jasne kolory, takie, jak: biel, beż, czy szarość. Jest to bardzo ważne, ponieważ — przeważnie — poddasza nie posiadają zbyt dużo naturalnego światła. Dlatego jasne barwy mogą ocieplić klimat całego wnętrza.
  • Meble na wymiar — głównym elementem aranżacji poddasza są meble. Jak zapewne się domyślasz, poddasze to miejsce posiadające sporą ilość skosów oraz innych dodatków. Dlatego w tym przypadku świetnie spiszą się meble na wymiar. Dzięki temu rozwiązaniu uzyskasz pewność, że w odpowiedni sposób zagospodarowałeś całą możliwą do tego przestrzeń, w tym też niższe miejsca.
  • Antresola — na wysokich poddaszach ciekawym pomysłem może być natomiast antresola, którą można przeznaczyć typowo pod np. sypialnię lub ww. biuro.
  • Specyficzne elementy — warto uwydatnić poszczególne elementy znajdujące się na poddaszu, takie jak: więźby dachowe. Dodają one wspaniałego klimatu, a zarazem ocieplają wnętrze. Ważne jest jednak odpowiednie dobranie koloru.
  •  
  • Adaptacja poddasza bez zezwolenia — warto pamiętać, że adaptacja poddasza wymaga stosownego pozwolenia budowlanego.

Zobacz również: Jak urządzić kawalerkę?

kuchnia na poddaszu

Poddasza użytkowe (projekty) — podsumowanie

Projekt adaptacji poddasza zależy tak naprawdę wyłącznie od Twojej wyobraźni i kreatywności. Warto tutaj podkreślić, że pomysły aranżacji poddasza mają to do siebie, że nie zawsze są dobrze przemyślane pod kątem wymiarów, co często dalej wiąże się m.in. z trudnym dostępem do poddasza, brakiem odpowiedniej ilości naturalnego światła i przy tym z wysokimi kosztami.

Działamy na tym rynku od lat. Aranżacja poddasza to czasochłonne przedsięwzięcie (w zależności od stanu strychu), ale bardzo wdzięczne, jeżeli zostanie dobrze wykonane.  Koszt adaptacji poddasza także może różnić się od doświadczenia, wiedzy i materiałów. 


Nazywam się Hanna Duszyńska, od 2011 roku profesjonalne i kompleksowo zajmuję się projektowaniem wnętrz.
Jeżeli masz pomysł, ale nie wiesz, jak przelać go na papier, odezwij się! Stworzę dla Ciebie wizualizację, wykonamy kilka propozycji oraz podpowiem, jak zalegalizować adaptację poddasza szybko i prosto, bez większych problemów.

Projektowanie wnętrz Trójmiasto | Hania Duszyńska
Hanna Duszyńska

Skontaktuj się ze mną

Jeżeli macie Państwo jakiekolwiek pytania związane z projektem Waszej kuchni, chętnie na nie odpowiem.

ZOBACZ WIĘCEJ WPISÓW
sypialnia w stylu glamour | Projektowanie wnętrz - Duszynska Design 12

Sypialnia w stylu glamour

Dobrze zaprojektowane Sypialnia w stylu glamour Sypialnia jest bardzo ważnym pomieszczeniem. To intymna strefa, w której możemy oddać się wypoczynkowi po ciężkim dniu, a jak wiadomo, dobry sen to podstawa świetnego samopoczucia. Pokój sypialny musimy urządzić w takim

Czytaj więcej »
Spiżarnia w kuchni | Duszyńska Design

Spiżarnia w kuchni

Dobrze zaprojektowane Spiżarnia w kuchni Domowa spiżarnia to idealne miejsce na przechowywanie wszelkich produktów spożywczych i sprzętów kuchennych, które chcemy usunąć z widoku. To funkcjonalne rozwiązanie, które pozwala na gromadzenie wszystkich przydatnych rzeczy w jednym miejscu. Produkty i

Czytaj więcej »
Dekoria.pl, rolety rzymskie 

Rolety rzymskie – prawdziwy hit wnętrzarski!

Dekoria.pl, rolety rzymskie Projektant wnętrz poleca! Rolety rzymskie – prawdziwy hit wnętrzarski! Rolety rzymskie niejedno mają imię! Występują w naprawdę różnych formach – z gładkiego lub wzorzystego materiału, transparentne lub zaciemniające, typu duo… Dziś trudno wyobrazić sobie domowe

Czytaj więcej »
Scroll to Top
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie.
Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.​